Čo môžeme urobiť pre svoje deti

 

 

„Dnešné deti majú pri narodení v tele 300 chemikálií, ktoré naši starí rodičia v tele nemali. Ich celkové účinky na zdravie nepoznáme vôbec alebo ich len odhadujeme. A pritom sa s nimi stretávame dennodenne... „

 

Nebezpečné chemikálie (ktoré ešte i dnes nájdete v bežne dostupnej kozmetike, drogérii, nábytku atď.) však zďaleka nie sú všetko, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie našich detí. Môžu to byť aj negatívne myšlienky, ktoré posielame deťom vo forme „dobre mienených rád“ a našich podvedomých konceptov. A môžu to byť aj zastarané názory a zvyklosti našich predkov, ktoré však pod uhlom nových poznatkov neprinášajú deťom to, čo pôvodne mali. A bezpochyby najdôležitejším faktorom vplývajucim na zdravie, môže byť potrava, keďže naše telo rastie a buduje sa práve z toho, čo do neho v podobe stravy dodáme. Vhodnou stravou môžeme ovplyvniť našu krv, pokožku, kosti ale i náladu. Nebude preto bezpečnejšie, ak budeme venovať pozornosť všetkým týmto oblastiam?

 

V poslednej dobe celá spoločnosť zaznamenáva u detí nárast alergií, onemocnení, nervozity, hyperaktivity, agresivity, vzdoru atď. Hoci si staršie generácie vždy ťažko povzdychli, že „dnešná mládež už nie je to, čo bývala“, dnes sú zmeny v chovaní a v zdraví detí oveľa výraznejšie. Cítia to učitelia v školách, lekári v nemocniciach aj samotní rodičia, ktorí si občas nevedia rady. Navyše sa ozýva samotná príroda, ktorá dopláca na ekonomický rast spoločnosti a vracia úder práve pomocou rôznych chorôb aj živelných pohrôm.

 

Deti svojou prirodzenou citlivosťou reagujú na zmeny, na ktoré sa príroda nedokázala ešte pripraviť omnoho citlivejšie ako dospelí. Posledné storočie nám prinieslo obrovský nárast život uľahčujúcich pomôcok v podobe chemikálií, plastov, potravinových „zlepšovákov“ i elektroniky. Rodičia môžu svojim deťom kedykoľvek prehrať rozprávku, môžu ich zabaviť blikotajúcimi hračkami, prebaliť ich kedy chcú a nakŕmiť ich hotovým pokrmom z obchodu, vrátane umelého materského mlieka...  Ale to, čo príroda budovala niekoľko desiatok tisíc rokov predtým, tieto vymoženosti nezmenia. Deti potrebujú predovšetkým kontakt so svojim rodičom a aj s prírodou, z ktorej vzišli. Všetky umelé látky obsiahnuté v potrave a vo veciach, ktorými ich obklopujeme a rady, ktorými sa ich snažíme „vychovať“, ich vzďaľujú od svojej prirodzenosti. Hromadíme v ich telíčkach aj dušiach odpad, a posielame ho aj do prírody. Bohužiaľ, všetky tieto „nánosy“ modernej doby, nielen našim deťom, ale aj nám zabraňujú vidieť, cítiť a počúvať vlastnú intuíciu a prirodzené potreby. Aby sme sa vrátili k prírode aj k jej rokmi overenej múdrosti, nemusíme sa „vracať na stromy“. Stačí si pustiť prírodu bližšie k telu, a pristupovať k životu, k svojmu okoliu a k výchove detí s rozumom cítiaceho človeka.

 

 

Tu je zopár tipov, ako pomôcť našim deťom rozvinúť ich prirodzené schopnosti a stať sa zdravou, vyrovnanou osobnosťou.

 

Vyberajte stravu, ktorá deti živí, nie ničí:

 • Vyhýbajte sa chemicky aj inak upravovaným potravinám (polotovary, trvanlivé, konzervované...biela múka, cukor, bublinkové nápoje...)
 • Uprednostnite biologicky čisté potraviny ("bio", "eko" poľnohospodárstvo a chovateľstvo) z domácich regiónov (je to lacnejšie, ekologickejšie a aj prirodzenejšie pre naše telo) 
 • Zamyslite sa nad potrebou dodržiavať zaužívané zvyklosti  (sú sladkosti tým najlepším darčekom pre moje dieťa? je chlebík so šunkou a syrom tou  najlepšou kombináciou?) 
 • Uvedomujte si reálnu potrebu množstva a charakteru jedla (skutočne potrebuje ku šťastiu moje dieťa túto zmrzlinu? hranolky?)
 • Dôverujte "zdravému sedliackemu rozumu" (naozaj je tento jogurt, džúsik, keksík, tyčinka taká zdravá ako tvrdí reklama?)

 

Podporujte harmonický duševný vývoj:

 • Doprajte dieťatku pocit bezpečia  (trávte s bábätkom čo najviac času a nebojte sa nosiť ho na rukách, tak to vymyslela príroda...)
 • Načúvajte jeho potrebám a s láskou na ne reagujte (nenechávajte dieťatko vyplakať a nebojte sa, že s vami „manipuluje“, plače, lebo vás a pomoc skutočne potrebuje, inak by v prírode neprežilo...)
 • Dôverujte svojmu dieťaťku (povedzte mu radšej  to, čo chcete aby spravilo - „dávaj si pozor“, „opatrne“ , „zvládneš to“ a nie, čo nechcete  - „spadneš!“, „rozbiješ to!“, „si nemehlo!“ – určite vás počúvneJ)
 •  Považujte svoje dieťa za partnera, nie za „otroka“ (dieťa VIE, čo chce a potrebuje, dovoľte mu preto prejaviť vlastnú vôľu, ale stanovte hranice podobne ako ich dávate dospelým - dieťa vníma a rozumie oveľa viac, ako si myslíme)

 

Doprajte detskému telu dotyk prírody:

 • Vyhýbajte sa kozmetike, ktorú by ste si nedali do úst (pokožka sú naše najväčšie ústa  a všetko čo natriete na svoje dieťa sa dostane i do jeho krvi). Vyhnite sa výrobkom obsahujúcim škodlivé látky ako paraben, propyl, methyl, butyl, paraffinum, petrolatum, sodium lauryl sulfate, fragrance, triclosan...)
 • Vyberajte detské oblečenie, ktoré pri svojom zrode neprešlo chemickým útokom (prírodné materiály a bio bavlna nebola ošetrovaná ani spracovávaná za pomoci chemikálií, ktoré sa dostanú až do tela)
 • Pomôžte detským nôžkam správne rásť a neobúvajte im nič, čo cítiť chémiou a nedá sa ohnúť (podporte ich prirodzené schopnosti posilňovať šľachy a kosti chôdzou naboso alebo v  mäkkých prírodných topánkach a nenúťte ich učiť sa chodiť „lyžiarkach“)
 • Doprajte deťom i sebe teplo telesného dotyku  a pohyb na čerstvom vzduchu (bez dotyku a pohybu nemôže dieťa pocítiť  svoju vlastnú existenciu)

 

Zbavte sa toxických látok vo vašom domove:

 • Vetrajte, utierajte prach a vysávajte
 • Vyhýbajte sa syntetickým vôňam, arómam (namiesto osviežovača vzduchu skúste použiť prírodné silice a nechajte horieť len sviečky bez umelých vôní)
 • Vyhýbajte sa výrobkom obsahujúcim brómované spomaľovače horenia – HBCDD (obsahujú ich niektoré matrace, čalúnený nábytok i elektronika), a ktoré majú negatívny vplyv na na pečeň, mozog a nervový systém
 • Nepoužívajte teflónové riady (pri vysokých teplotách a pri poškodení sa z nich uvoľňujú škodlivé perfluórované látky)
 • Nepoužívajte chemické prípravky proti škvrnám a čistiace prostriedky s obsahom chlóru (spoľahnite sa na osvedčených prírodných pomocníkov ocot či citrón)
 • Nepoužívajte plastové boxy na potraviny a vyhnite sa celkovo výrobkom z PVC (číslo 3 v trojuholníku, vynil, V) či  polykarbonátu (teplom sa uvoľňuje škodlivý bisfenol A)
 • Nezohrievajte v mikrovlnnej rúre potraviny v plastových nádobách (aj keď sa neroztopia, uvoľňujú sa z nich škodliviny)

 

Rozvíjajte detskú tvorivosť v zdravom prostredí

 • Uprednostnite hračky vyrobené z  prírodných materiálov (vyhnite sa mäkčeným plastom a „kačičkám“ či knižkám do vody – môžu obsahovať nebezpečné ftaláty, uvoľňujúce sa pohybom, teplom a cmúľaním)
 • Pomáhajte deťom rozvíjať ich prirodzené schopnosti a kreativitu a nepodceňujte ich vnímanie (vyhnite sa zbytočne hlučným, blikajúcim či skákajúcim hračkám – deti sú veľmi vnímavé od prírody, tak neotupujme ich zmysly už od narodenia)
 • Podporujte pozitívne videnie sveta (vyhnite sa hračkám napodobňujúcim nezmyselný boj, nepriateľstvo, krutosť, zlomyseľnosť)
 •  Dovoľte im rozvíjať a uplatniť svoju vlastnú fantáziu a schopnosti (nechajte ich hrať sa, tvoriť a myslieť tak, ako chcú a nie tak, ako sa to „patrí“)

 

 

Autor: Daniela Tejkalová, www.biobaby.sk – Eko Bio produkty a informácie pre krajší život našich detí https://www.biobaby.sk/uvod.aspx

 

Zdroj informácií: Priatelia Zeme, https://www.priateliazeme.sk/spz/


 

 

Pri problémoch s dojčením využite odborné poradenstvo - služby poradkýň pri dojčení. Ich zoznam nájdete na stránke OZ Mamila https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/