Dojčenie so srdcom

 

 

Dojčenie má srdce a môže Vás zachrániť.

Infarkt väčšinou majú muži, že? Nie, srdcovocievne ochorenia sú zabijakom číslo jedna žien aj mužov. Jedna tretina američanov umrie na infarkt alebo mŕtvicu. To zodpovedá asi 2200 úmrtiam za deň podľa CDC. Navyše k februárovému Mesiacu amerického srdca, Asociácia amerického srdca s názvom Červená pre Ženy kladie osobitnú pozornosť na zvyšovanie povedomia a boji proti ochoreniu srdca u žien.

Vo svetle týchto štatistík je dôležité starať sa o srdce bez ohľadu na vek a pohlavie. Veľa spôsobov ako znížiť riziko srdcovocievnych ochorení alebo mŕtvice sú zrejmé – cvičenie, zdravé a vyvážené stravovanie a vyhýbanie sa fajčeniu.

Ale mamičky majú tajnú zbraň, pokiaľ ide o zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Touto zbraňou je dojčenie. Štúdie ukazujú, že mamičky, ktoré dojčia, môžu znížiť riziko vzniku srdcových chorôb a súvisiacich problémov.

V máji 2009, doktorka Eleanor Bimla Schwarz a jej kolegovia na univerzite Pittsburgh centra pre výskum zdravotníctva skúmali 140 000 žien po menopauze s priemerným vekom 63 rokov. Štúdia ukázala, že u žien, ktoré dojčili viac ako 12 mesiacov počas života, pravdepodobnosť vzniku srdcovocievnych chorôb bola skoro o 10 percent menšia . Taktiež bola menšia pravdepodobnosť vzniku rizikových faktorov ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu.

Takže, ako presne dojčenie pomáha predchádzať srdcovocievnym ochoreniam? Dojčenie môže pomôcť celkovej regenerácii tela po tehotenstve. Okrem toho denne spaľuje 200-500 kalórií navyše, čo napomáha mamičkám schudnúť po pôrode. Mamičky, ktoré udržujú zdravú váhu, majú menšie riziko vzniku cukrovky typu 2. Dojčiace mamičky majú tendenciu mať vyšší pomer „dobrého“ HDL oproti „zlému“ LDL cholesterolu. Tieto tri faktory môžu pomôcť mamičke udržať si zdravé srdce.

Výhody dojčenia sa nevzťahujú len na mamičky. Štúdie ukazujú, že dojčené deti získavajú predpoklad na zdravé srdce až do dospelosti. Štúdia predstavená na konferencii American Heart Association v roku 2007 poukázala na dlhodobé účinky dojčenia na základe údajov z dvoch generácií účastníkov štúdie Framingam Heart.

Výsledky ukazujú, že dospelí , ktorí boli dojčení ako deti, mali menší priemerný index BMI o 9kg/m2 a mali o 55 % väčšiu pravdepodobnosť, že majú vyššiu hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL. Udržiavanie zdravej hmotnosti a hladiny dobrého cholesterolu môžu predstavovať rozdiel medzi vznikom alebo predchádzaním srdcovocievnych ochorení. Ešte niečo prekvapivé, čo štúdia zistila: Niektoré deti v štúdii boli dojčené len mesiac. Ak niečo dokazuje silu dojčenia v boji proti srdcovým ochoreniam, je to práve zistenie , že celoživotný prínos je viditeľný už po jednom mesiaci dojčenia.

Tento dôkaz ponecháva malú, (ak vôbec ponecháva), pochybnosť, že existuje silné prepojenie medzi dojčením a zdravým srdca pre mamičku aj dieťa. Ale výhody dojčenia sú ešte rozsiahlejšie. Pre mamičky je to zníženie rizika rakoviny vaječníkov a maternice a osteoporózy. U detí dojčenie môže znížiť riziko črevných a dýchacích infekcií, detskej obezity a SIDS.

Teraz vstupujem do role obhájcu dojčenia. Okrem zdravotných výhod, existujú obrovské finančné a emocionálne prínosy dojčenia. V porovnaní s umelým mliekom ušetrí dojčenie množstvo času aj peňazí a podporuje nenahraditeľné puto medzi mamičkou a dieťaťom, ktoré nemôže byť replikované umelou náhradou.

Dámy, máte také isté riziko srdcovocievnych ochorení ako ktorýkoľvek muž, takže urobte kroky na ochranu Vášho srdca. A ak Vy alebo niektorá žena, ktorú poznáte je tehotná a uvažuje medzi dojčením a umelým mliekom, uchovajte si tento článok a podeľte sa oň hneď teraz. Výskum ukazuje, že dojčenie robí zázraky v prospech srdca, zdravia a dieťaťa. Tiež nám pomáha vytvárať zdravšiu spoločnosť s ďalekosiahlejšími výhodami, ktoré ostávajú aj po skončení dojčenia..

 

 

 

 

Originál článu v anglickom jazyku nájdete TU

Preklad: Team Plynulá Angličtina