Prvá zastávka putovnej výstavy 4,2

 

BRATISLAVA, 24.júna 2013 (tlacovasprava.sk) – Team celoslovenskej kampane  “Dojčiť je IN” cez víkend predstavila návštevníkom v Šalianskej knižnici Jána Johanidesa unikátnu výstavu s názvom 4,2 .

Témou výstavy bolo jedinečné puto medzi matkou a dieťaťom od narodenia až po prirodzené odstavenie. Názov výstavy mal poukázať na fakt, že priemerná doba dojčenia vo svete je 4,2 roka.

Fotografie poskytli mamičky z celého Slovenska, návštevníci výstavy ich mohli obdivovať na plátne, vo veľkom formáte.

Sprievodný odborný text pochádza zo zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia, OZ Mamila, ktorá združuje profesionálne poradkyne pri dojčení a od Dr.Jacka Newmana – kanadského pediatra, svetoznámeho experta na dojčenie.

Dojčenie je oveľa viac, ako forma kŕmenia a je prirodzené kdekoľvek a kedykoľvek – podľa potrieb dieťaťa. Okrem poskytovania živín a dôležitých látok potrebných na správny rast dieťaťa má aj funciu termoregulácie, dodáva pocit bezpečia, tíši bolesť a pomáha pri uspávaní.

Pre matky znamená prevenciu nádorových ochorení a osteoporózy a v neposlednom rade šetrí čas a peniaze. WHO odporúča výlučné dojčenie do 6.mesiacov, potom pri postupnom zavádzaní príkrmov do 2 rokov a ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.

Hlavnou myšlienkou výstavy ako aj celej kampane je, aby spoločnosť vnímala dojčenie ako normu.

Po úspechu výstavy cieľom organizátorov je materiál sprístupniť návštevníkom po celom Slovensku.

__________________________________________________

 

Ďakujeme Mestskej knižnici Jána Johanidesa V Šali, Štátnemu archívu Bratislava - pobočka Šaľa, ZŠ s MŠ Petra Pázmánya v Šali za spoluprácu a poskytnutú pomoc pri realizácii prvej zastávky putovnej výstavy s názvom 4,2. Samozrejme vďaka patrí mamičkám, ktoré posyktli krásne fotografie, aj partnerom výstavy, ktorí finančne podporili tento projekt, každému, kto pomáhal s propagáciou a tiež milým návštevníkom.